Sanat yönetmenliğini Barış Arman’ın yürüttüğü Kazan Dairesi, 2015 yılında İstanbul'da kurulan, icranın yanı sıra üretim süreçlerinde de çeşitlilik ile deneysellikten beslenen, etkin bir grup tiyatro sanatçısını bünyesinde toplayan bir hayal edip gerçekleştirme alanıdır.  


İLETİŞİM
︎ Email
︎ Instagram
︎ Twitter

OLAĞAN-İÇİ BİR GEZİ | YENİ

İŞİTSEL PERFORMANS

Yaklaşık 40’ sürer; ara yoktur.


  • Yazan ve Yöneten: Barış Arman
  • Dramaturji: Özlem Hemiş
  • Ses Tasarımı: Hakan Atmaca
  • Rehberi seslendiren: Funda Eryiğit
  • Diğer sesler: Yılmaz Sütçü, Yasin Çıray, Sevil Tufan
Olağan-içi Bir Gezi, her katılımcı-dinleyicinin kendi evinin içinde gerçekleştireceği işitsel bir performanstır. Çağdaş sanatla tiyatro arasında bir çizgide gelişen performans, çoğunlukla müzelerde kullanılan audio-guide’larla paralel bir işleyişte ilerlemektedir. Funda Eryiğit’in seslendirdiği bir rehber, katılımcılara kendi evlerini keşfe çıkarmaktadır. Performans çevrim-içi olarak cep telefonu üzerinden kulaklıklarla gerçekleştirilmektedir. Katılımcının evi olarak belirlenen mekan ses aracılığı ile yeniden üretilirken, güzergah üzerindeki duraklarda yeni keşif imkanları aranmaktadır.


“Ev hali”mizin hiç olmadığı kadar gündemimizde olduğu bir dönemde, seyirciye, kendi evlerine ait odalarda çıkacakları alışılmadık bir yolculuk daveti. Katılımcılar, tıpkı bir sanat galerisini gezer gibi, kulaklıklarından kendilerine seslenecek rehberin yönlendirmesi ile; evlerinin içinde, farklı duraklardan oluşan performatif bir deneyim yaşayacak. Pencereleri kadraj, kapı dürbününü ise kamera olarak kullanacak olan katılımcılar, barınma ihtiyacımızı karşılayan bu tipolojinin tarihine de göz gezdirecek. Evin içi, dışı, pencerelerimiz, kapılarımız ya da buzdolabının içindekiler ne kadar güvenli? Bizi patlamalardan, hastalıklardan, baskınlardan, doğal afetlerden, hırsızlıktan veya çekirge saldırısından koruyabilir mi evlerimiz?


NOT: Katılımcılar bu performansı, kendi evlerinde telefon veya tablet ile dolaşarak kulaklıklarıyla takip edeceklerdir. Performans süresince kulaklık takılması gerekmektedir. Cep telefonlarının şarjının %70’in üzerinde olması önerilir.Seyircilerimizin bu performansı; gün ışığında ve sessiz bir ortamda deneyimlemelerini tavsiye ederiz.


Bu performans, 14 Ekim 2020 - 29 Aralık 2020 tarihleri arasında İKSV İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında online.iksv.org.tr adresinde gerçekleşmiştir. 

Olağan-içi Bir Gezi’nin metnine, prova kayıtlarına ve okuma listesine ücretsiz olarak buradan ulaşabilirsiniz.
Olağan-içi Bir Gezi’nin on beş dakikalık ilk hali, İnci Eviner’in Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım yüksek lisans programında verdiği bir derste geliştirildi. İnci Eviner’e, Kadir Has Üniversitesi “Sanat ve Tasarım” yüksek lisans programına, ‘Bilgi Üretim Aracı Olarak Performatif Araştırma’ dersi öğrencilerine, Film ve Drama programındaki yüksek lisans sürecimde tez danışmanlığımı yürüten ve öğrencilerinden desteğini hiç esirgemeyen sevgili hocam Özlem Hemiş’e, Kadir Has Üniversitesi “Film ve Drama” programına, Barış Kılınç’a, Pınar Kılınç’a, Yılmaz Sütçü’ye, Sevil Tufan’a, Berfu Aydoğan’a, Naciye Arman’a ve Pelin Gül Arman’a teşekkürlerimle...